Latvijas Sarkanais Krusts


Papildpasākumi Decembra mēnesī

Šā gada Decembrī, LSK Kurzemes komiteja rīkoja informatīvu papildpasākumu "Krājumi ziemai - ko pagatavot?" Kurzemes reģiona novados - Kuldīga, Ventspils, Stende, Liepāja, Vērgale, Dundaga, Mērsrags, u.c.

Uzklausot izdales punktu iedzīvotāju vēlmes, izdales punktu brīvprātīgie un EAF programmas koordinatore, Lelde Meirāne, dalīsies ar dažādām idejām, ko gardu un pirms tam vēl nedzirdētu pagatavot ziemas krājumiem, kā arī apmeklētājiem bija iespēja saņemt izdales materiālus.

Savukārt, Rucavas pagasta izdales punkts, iedzīvotājiem piedāvā apmeklēt radošo darbnīcu vainagu pīšanā un masku gatavošanu izrādei "Rūķu Ziemassvētki". 

Izdales punkta atbildīgā persona, Grobiņā, Lielā ielā 78, visu mēnesi iepriecina iedzīvotājus dalot LSK Kurzemes komitejas Grobiņas nodaļas brīvprātīgo adītas vilnas zeķes. 


"Ar cieņu par pārtiku: "Pārtikas atkritumu mazināšana""

Šā gada 2. ceturksnī, Augusta un visu Oktobra mēnesi, LSK Kurzemes komiteja rīkoja informatīvu papildpasākumu "Ar cieņu par pārtiku: "Pārtikas atkritumu mazināšana"" Kurzemes reģiona novados - Kuldīga, Ventspils, Stende, Liepāja, Vērgale, Dundaga, Mērsrags, u.c.


Uzklausot izdales punktu iedzīvotāju vēlmes, izdales punktu brīvprātīgie un EAF programmas koordinatore Lelde Meirāne, dalījās ar pētījumiem un faktiem cik daudz pārtika tiek izsviesta pirms tā nonāk līdz šķīvim, kādi produkti tiek izšķiesti visvairāk un tika doti padomi dažādām idejām, kā samazināt pārtikas atkritumus, kā arī apmeklētājiem bija iespēja saņemt izdales materiālus. 


 
 

Aizvadītie un vēl plānotie papildpasākumi: 
*29.08., plkst. 11.00 LSK KK Liepājas nodaļa, Graudu iela 43A, Liepāja 
*09.09., plkst. 13.00 Alsungas novada dome, Pils iela 1
*09.09., plkst. 15.00 LSK KK Stendes nodaļa, Robežu iela 28, Talsu novads
*10.09., plkst. 11.00 
LSK KK Ventspils nodaļa, Talsu iela 39, Ventspils
*16.09., plkst. 11.00 Dundagas novada sociālais dienests, Talsu iela 7
*16.09., plkst. 13.00 Rojas Sociālais dienests, Celtnieku iela 6
*16.09., plkst. 13.00 Mērsraga sociālais dienests, Lielā iela 53, Mērsragā
*19.09., plkst. 13.00 "Līvas", Dunika, Dunikas pagasts, Rucavas novads
*19.09., plkst. 16.00 LSK KK Kuldīgas nodaļa, Baznīcas iela 29, Kuldīgā 
*30.09., plkst. 14.00 LSK KK Grobiņas nodaļa, Lielā iela 78, Grobiņa

Papildpasākumi Marta mēnesī
 


Šā gada pirmajā ceturksnī, Februāra un visa Marta mēnesī, LSK Kurzemes komiteja rīkos informatīvu papildpasākumu "Pavasara nogurums - kā to pārvarēt?" Kurzemes reģiona novados - Kuldīga, Ventspils, Stende, Liepāja, Vērgale, Dundaga, Mērsrags, u.c.

Izdales punktu brīvprātīgie un EAF programmas koordinatore Jana Balabana, dalīsies informācijā par pavasara nogurumu jeb depresiju, sagaidot pavasari, ko lietot uzturā, ar kādām aktivitātēm nodarboties, kā arī apmeklētājiem būs iespēja saņemt izdales materiālus.


Plānotie papildpasākumi: 
*04.02., plkst. 09.00 Vaiņodes kultūras namā, Tirgoņu ielā 23, Vaiņodē
*23.02., plkst. 11.00 LSK KK Grobiņas nodalā, Lielā ielā 78, Grobiņā
*08.03., plkst. 09.00 Vērgales pagasta pārvaldē, "Pagastmāja", Pāvilostas novadā
*13.03., plkst. 16.30 Sakas saieta namā "Saieta nams", Sakas pagastā
*14.03., plkst. 13.00 Dundagas novada sociālajā dienestā, Talsu ielā 7, Dundaga
*15.03., plkst. 14.00 "Līvas", Dunikā, Dunikas pagasts, Rucavas novads
*18.03., plkst. 14.30 LSK KK Stendes nodaļā, Robežu ielā 28, Stendē, Talsu novadā
*21.03., plkst. 11.00 LSK KK Kuldīgas nodaļā, Baznīcas ielā 29, Kuldīgā 
*22.03., plkst. 15.00 Mērsraga sociālajā dienestā, Lielā ielā 53, Mērsragā
*25.03., plkst. 13.00 Alsungas novada domē, Pils ielā 1, Alsungā


 
LSM.lv intervija "ES palīdzības pakas Liepājā šogad saņems vairāki tūkstoši personu"
No 2019. gada janvāra Eiropas Savienības (ES) palīdzību  – pārtikas un higiēnas pakas  – varēs saņemt lielāks iedzīvotāju skaits, kuriem noteikts trūcīgas vai maznodrošinātas personas statuss, kā arī personas, kas nonākušas krīzes situācijās. Salīdzinot ar pagājušo gadu, kad ienākumu līmenis pakas saņemšanai maznodrošinātajiem bija 188 eiro, bet tagad 242 eiro, šogad Liepājā potenciālo atbalsta saņēmēju skaits pieaudzis par vairāk nekā 100 cilvēkiem.  

Sarkanā Krusta Liepājas nodaļā ienākusi kāda krievu valodā runājoša pensionāre, kura stāsta - viņai pensija ir tikai 100 eiro liela, tāpēc viņai šāda palīdzība, īpaši pārtika, ir nozīmīgs atspaids mājsaimniecībā, arī bez atbalsta apkurei, ko saņem no pašvaldības, viņa nevarētu izdzīvot.

„Ir makaroni, griķi, rīsi, sausais piens, man tas viss noderēja. Kvalitāte normāla, arī kartupeļu biezenim,'' par saņemto paku saka pensionāre.

Latvijas Sarkanā Krusta Liepājas nodaļa ir viena no vietām, kur iespējams saņemt ES finansētās pārtikas, higiēnas, saimniecības preču pakas un skolas piederumus. Liepājā šo cilvēku skaits, kuriem ir interese par pārtikas pakām un citu palīdzību, mazāks nekļūst, stāsta nodaļas sociālās palīdzības organizatore Anastasija Šistakova:

„Liepājā liels pieprasījums, izdalām mēnesī aptuveni 400 pārtikas pakas, bet higiēnas pakas ap 150.

Tagad būs vēl vairāk, jo februārī sāks dalīt arī tiem, kuriem ienākumi ir līdz 242 eiro, iepriekš bija 188, gaidām pieplūdumu.”

 

 
Foto: I.Ozola/LR


Sarkanā Krusta pārstāve no Grobiņas Inta Mangale saka:

''Kad sāka izdalīt pakas, likās, ka pieprasījums mūsu reģionā bija lielāks. Pašreiz mazāks. Kaut gan tagad ir izmaiņas. Mēs varam dot uz priekšu. Ja statuss ir uz gadu, tad uzreiz var saņemt astoņas pakas, kādreiz bija 12, tagad astoņas. Agrāk dalīja uz mēnesi.”

Jāņem vērā kāda būtiska nianse, uzsver biedrības „Pirmās palīdzības vienība” valdes priekšsēdētāja Inita Bišofa - cilvēkiem ir jāpārliecinās, vai nav nepieciešama jauna izziņa, kas apliecina iespēju saņemt ES pārtikas pakas.

„Maznodrošinātajām personām, kurām ir šis statuss piešķirts, īpaši, ja tas izdarīts pagājušā gadā, tad jāvēršas savos Sociālajos dienestos, jo jāpaskatās, vai nav nepieciešama jauna izziņa,

tad parādās ieraksts, ka atbilst ES programmai. Mēs varam sniegt atbalstu tikai tad, ja šāds ieraksts ir,” norāda Bišofa, piebilstot - kaut arī Labklājības ministrijas dati liecina, ka trūcīgo cilvēku skaits Latvijā sarūk, tomēr gribētāju saņemt palīdzību mazāk nepaliek:

„Tagad higiēnas preces varēs saņemt arī pieaugušie, līdz šim varēja bērni līdz 18 gadu vecumam. Šāda iespēja - paplašināt saņēmēju loku - esot tāpēc, ka samazinās potenciālo paku saņēmēju skaits kopumā.”

Cilvēki, kuri nāk pēc pārtikas pakām, ir ļoti dažādi, arī situācijas un apstākļi katram savādāki. Nav šaubu, ka ģimenēm, kurās ir daudz bērnu, šāds atspaids ir nozīmīgs, taču ir daļa sabiedrības, kura pierod pie šāda atbalsta un uzskata, ka paka pienākas un var arī nestrādāt. Inita Bišofa novērojusi, ka liela daļa paku saņēmēju vidū ir vīrieši:

„Mums tagad jānodod statistika Eiropas Savienībai par unikālām personām. Kad ievadi sistēmā, tad redzi, ka ir pastāvīgi klienti, nāk klāt arī jauni. Ir liela daļa vientuļu vīriešu, kuriem ir atkarību problēmas, viņus ir ļoti grūti iesaistīt arī kādos pasākumos, lai viņi kaut ko savā dzīvē mainītu.”

Pēc Sociālā dienesta rīcībā esošās informācijas šobrīd Liepājā ir 841 ģimene jeb 1408 personas, kurām noteikts trūcīgas ģimenes statuss, un 1051 ģimene jeb 1531 persona ar maznodrošinātā statusu un ienākumu līmeni līdz 242 eiro - tik plašs ir to cilvēku loks, kuri var saņemt atbalstu.

Raksta autore: 
Inga Ozola
Latvijas Radio korespondente

Raksts: ŠEIT