Latvijas Sarkanais Krusts


Lustīgus svētkus!
Pievienots: 21 Jun 2019.
Šodien, LSK Kurzemes komiteja Sociālās aprūpes iemītnieki un Dienas centru apmeklētāji svin vislatviskākos svētkus Jāņus.

Šie ir vienīgie plaši svinamie svētki, kuru izpildījumā vēl joprojām saglabājušās ļoti senas mūsu senču tradīcijas, taču to nozīme jau ir aizmirsta. Tādēļ, mēs vēlamies Jums atgādināt šīs tradīcijas, aicinot apskatīt kā katru tradīciju ir piekopuši aprūpes centri. 


Vainagu pīšana

Vīriešu vainagus vienmēr darina no ozollapām, taču sieviešu vainagi tiek pīti no visdažādākajām pļavas puķēm, precētām sievām piepinot klāt arī ozollapas. Vainaga uzlikšana citam cilvēkam ir draudzības un sirsnības izpausme. Kārtīga līgošana bez vainagiem nav iedomājama.

Šogad cītīgi vainagu darinātāji ir SAC "Landze" (Piltenes pagasts, Ventspils novads) iemītnieki. Jāņu mielasts


Pirms svētkiem tiek siets aromātiskais ķimeņu siers, kura dzeltenais ritulis ir saules simbols. 
Ar kupli klātu svētku galdu noteikti ir padomājuši SAC "Krustceles" (Usmas pagasts, Ventspils novads) iemītnieki. Top pašu darināti pīrāgi un plātsmaize.


SAC "Krustceles" (Usmas pagasts, Ventspils novads) darbinieki un iemītnieki ar prieku sveica
Usmas pagasta pārvaldi un vietējo pārtikas veikaliņa "Grāfs Morics" darbinieces, kuras iepriecināja sveicējus ar saldējumu. Mmm. Paldies. 


Līgošana

Ar līgošanu Jāņos saprot dziedāšanu un apdziedāšanos, ko parasti uzsāk Līgo vakarā pēc vakariņām un turpina visu nakti līdz pat saullēktam. Līgošana parasti notiek ap ugunskuru vai ejot no mājas uz māju un aplīgojot kaimiņus un draugus. Līgotājus, kas ieradušies Tavās mājās ar dziesmu, pieņemts pacienāt ar Jāņu alu, sieru, pīrāgiem vai citām uzkodām, jo ticējumi saka, ka Jāņa bērni nesot mājai un tās cilvēkiem svētību un veselību. Tiek uzskatīts, ka Līgo dziesmām piemīt īpašs spēks, kas spēj novērst nelaimes un nest svētību līgotājiem. 

SAC "Stūrīši" kopā ar DAC (Laidzes pagasts, Talsu novads) sadziedāšanās un rotaļas nav svešas.


Ugunskurs

Jāņos uguns jādedzina augstākajā vietā, lai tā apspīdētu visu tuvāko apkārtni un nestu svētību. Ugunskuru iededz līdz ar saulrietu un ļauj tai kurties līdz saules lēktam. Slavena Jāņu tradīcija ir lēkšana pār ugunskuru, tādējādi simboliski attīroties no visa liekā. Bet rokās sadevušies pāri to dara, lai uguns burvju spēks tos vienotu kopā. 

Ar dižu ugunskuru var lepoties SAC "Venta" (Kuldīga) iemītnieki.


Jāņuzāles

"Visa laba Jāņu zāle, ko plūc Jāņu vakarā," vēsta viena no zināmākajām līgodziesmām. Jāņos telpas rotā ar bērza, ozola un pīlādža zariem, papardēm, margrietiņām un smilgām. Pie durvīm var spraust nātres un dadžus, lai ļaunums nenāk iekšā. Tiek uzskatīts, ka saulgriežos plūktajām zālītēm esot maģisks dziedinošs spēks, tāpēc pēc svētkiem tās izkaltē un sasien pirtsslotās vai kvēpina mājās.

Par Jāņuzālēm parūpējušies arī DĢAC "Ventiņmāja" dienas centra apmeklētāji.


LSK Kurzemes komiteja vēl skaistu Līgo dienu un lustīgu Jāņu nakti!