Latvijas Sarkanais Krusts


Zāļu tēju lasīšanas laiks
Pievienots: 13 Jul 2020.

Vasara lutina ikvienu ar bagātīgo ogu, dārzeņu, ziedu ražu. Ir pienācis brīdis, kad vari būt gatavs ziemai, novācot ogu ražu, taisot kompotus, kā arī ievācot un kaltējot dažādu zāļu tējas. Ar bagāto ražu izceļas jūlijs, jo viss zied, arī liepas.

SAC "Venta" (Kuldīga) iemītnieku viena no tradīcijām ir liepziedu vākšana.

 


 

Vai Tu zini, kā pareizi ievākt un kaltēt zāļu tējas?

Augu plūkšanas laiks zāļu tējām ir tad, kad tie sāk plaukt un ziedēt. Ja plāno vākt zālītes ar mērķi sažāvēt ziemai tēju, atcerieties, ka būs jādodas tālāk no pilsētas vai aktīviem auto ceļiem. Labāk doties uz laukiem vai nomaļākiem mežiem, kur gaiss ir daudz tīrāks. Zāļu tējas vajadzētu kaltēt ēnainā, labi vēdināmā vietā. Vēlams raudzīties, lai šajā vietā būtu iespējams augus pārklāt ar vieglu audumu, lai tējas nepieputētu. Pirms tēju ievieto plauktā, pārliecinieties, lai tēja patiešām būtu labi izšuvusi, bet ne pārkaltēta.


Kādas tējas ievākt?

Smaržīgā piparmētra
Piparmētrai ir nomierinoša un pretsāpju iedarbība. Piparmētra uzlabos sirdsdarbību un paplašinās kapilārus. Iesnu laikā var izmantot piparmētru tējas inhalācijas, kas atvieglo augšējos elpceļus. Piparmētra aktivizēs un nostiprinās cilvēka smadzeņu darbību un stimulēs garīgās spējas. Var lietot pret sliktu dūšu, vemšanu, vēdera sāpēm un uzpūšanos, gāzu uzkrāšanos, kā arī apetītes rosināšanai. Piparmētru var vākt upmalās vai audzēt dārzā.

Dzīvespriecīgais sarkanais āboliņš
Sarkanā āboliņa tēja noderēs klepus gadījumā, kad nepieciešams veicināt atkrēpošanos. Noderēs arī drudža un saaukstēšanās gadījumos, kā arī pret bronhiālo astmu un bronhītu. Sarkanā āboliņa uzlējums darbosies kā urīndzenošs līdzeklis. Tam piemīt arī brūces dziedējošas un sāpju mazinošas īpašības. Vecvecākiem sarkanais āboliņš aizkavēs holesterīna uzkrāšanos asinīs.

Rūgtais, bet stiprais pelašķis
Pelašķim piemīt pretiekaisuma un antiseptiska iedarbība. Tas rosinās apetīti savārgušajiem un mazinās problēmas vēderā, kā arī palīdzēs pret saaukstēšanos, drudzi, pazeminās temperatūru, apturēs asiņošanu un veicinās brūču dzīšanu. Jā, pelašķis ir rūgts, taču kopā ar medu ziemā būs ļoti spēcinošs.

Smaržīgie liepziedi
Liepziedu tēja ir viens no iemīļotākajiem augiem, ko vākt ziemai. Liepziedu tēju mēdz dzert ne tikai, ja gadās saslimt, bet arī vienkārši vēsā ziemas vakarā, kad gribas ieritināties segās ar siltu tējas krūzi rokās. Šī tēja iedarbosies ne tikai nomierinoši, mazinot bezmiegu, satraukumu un stresa sajūtu, bet arī būs labs pretklepus līdzeklis, tāpat arī veicinās svīšanu un palīdzēs cīnīties pret saaukstēšanos.

Brīnumainā kumelīte
Ne visiem patīk kumelītes smarža, taču arī šos mazos ziediņus ir vērts ievākt ziemas krājumiem. Kumelīšu tēja darbosies kā viegli nomierinošs līdzeklis, līdz ar to labi cīnīsies ar bezmiegu. Kumelīšu komprese mazinās sāpes locītavās un muskuļu sastiepumu izraisītās sāpes. Kumelītei piemīt dezinficējošas un dziedējošas īpašības, tādēļ noderēs cīņai pret iekaisumiem un izsitumiem.

Debeszilā rudzupuķe
Rudzupuķes ir ne tikai skaisti pļavas ziedi, bet arī labs ārstnieciskais līdzeklis pret daudzām kaitēm. Tējas pagatavošanai derīgi tikai rudzupuķu ziedi, tādēļ tos ieteicams izlobīt no kātiņiem. Rudzupuķe tējas krūzē ne tikai skaisti izskatīsies, bet arī palīdzēs ārstēt klepu, mazināt spazmas un veicinās apetīti.